Primăria Comunei Gorgota
Str.Principala, Nr.70, Sat Gorgota
Telefon:0244.474.511
Fax:0244.474.511

Ultimele informații-Blog➠Caravana ECOTIC în comuna noastră

Pentru a veni în întâmpinarea cetățenilor comunei noastre care doresc să renunțe la echipamentele și electronicele uzate din gospodării, am luat legătura cu ROSAL și Asociatia de Dezvoltare Intercomunitara "Parteneriatul pentru Managementul Deseurilor" Prahova și am convenit ca în perioada 28-30 noiembrie 2017, Caravana ECOTIC să se oprească și în comuna Gorgota.

Deșeuri de echipamente electrice și electronice(casetofoane, camere video, cuptoare cu microunde, frigidere, mașini de spălat, etc.) pot fi aduse în ziua de 28 noiembrie în fața Complexului Cooperației din intersecția Potigrafu, iar în zilele de 29 și 30 noiembrie 2017, între orele 9.00-18.00, în parcarea din spatele Primăriei Gorgota.

Echipamentele electrice și electrocasnice voluminoase pot fi preluate gratuit de la domiciliu dacă apelați nr. de telefon 0732.148.550, în ziua de 28 noiembrie, între orele 10.00-17.00.

Este important ca aceste deșeuri, ce conțin substanțe periculoase să fie colectate și depozitate de instituții abilitate în acest sens, deoarece ajunse în mediul înconjurător, pot pune în pericol sănătate umană, flora și fauna.

Un astfel de eveniment de colectare a deșeurilor de electrocasnice și electronice a mai fost organizat în comuna noastră în urmă cu aproximativ 4 ani și am observat că cetățenii comunei noastre sunt preocupați de păstrarea mediului înconjurător prin numărul mare de produse colectate. Și atunci, ca și acum, am considerat că aceste nobile preocupări trebuie încurajate, motiv pentru care, în colaborare cu ROSAL, Asociatia de Dezvoltare Intercomunitara "Parteneriatul pentru Managementul Deseurilor" Prahova și Dedeman, vor fi oferite premii instant și se va organiza o tombolă în cadrul căreia vor fi oferite 5 carduri cadou pentru cumpărături la Dedeman, în valoare de 400 de lei, a afirmat primarul Dumitru Ionuț Nicolae.
  • Caravana ECOTIC în comuna noastră-2017-1
  • Caravana ECOTIC în comuna noastră-2017-2